نسبت سیگنال به نویز در دوربین مداربسته

همراهان عزیز امروز می خواهیم به بررسی یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در دوبین های مداربسته وجود دارد و باید مورد توجه ویژه ای قرار گرفته شود،  بپردازیم. موضوع نسبت سیگنال به نویز در دوربین مداربسته یکی از جذاب ترین و در عین حال مهم ترین موضوع های قابل بررسی مرتبط با دوربین مداربسته می باشد. شما می توانید با ما همراه باشید و با مطالعه ی این مقاله پاسخ بسیاری از سوال های رایج و مرتبط خود را دریافت کنید.

در بعضی از شرایط تصویری که از دوربین مداربسته دریافت می شود دارای به هم ریختگی و تا حدودی ناهمواری می باشد. همانطور که اطلاع دارید وجود هر گونه بهم ریختگی در تصاویر دریافت شده و یا ضبط شد، نشان دهنده ی وجود نویز می باشد زیرا این نویز ها هستند که سبب کاهش کیفیت تصاویر ضبط شده به مقدار قابل توجهی دارند. عوامل و مورد های بسیاری وجود دارند که می تواند سبب ایجاد نویز و در نهایت کم شدن کیفیت تصویر مورد نظر شوند به عنوان مثال در بسیاری از مواقع دیده می شود که با کم شدن نور موجود در محیط، نویز موجود در تصاویر ضبط شده به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می کند. از رایج ترین عوامل تاثیر گذار در ایجاد نویز تصاویر می توان به کیفیت کابل مورد استفاده، کابل کشی غلط،  کابل کشی در محیط های نزدیگ خطوط برق و… اشاره کرد.

نسبت سیگنال به نویز در دوربین مداربسته

نویز (Noise) چیست؟

قبل از این که به بررسی نسبت سیگنال به نویز در دوبین مداربسته و تمامی موارد مرتبط با این موضوع بپردازیم بهتر است یک تعریف کلی و قابل فهم در ارتباط با چیستی نویز ارائه دهیم تا تمامی مواردی که که در ادامه شرح می دهیم بهتر و راحت تر درک کنید. با ما همراه باشید و مطالعه ی این مقاله را از دست ندهید. نویز (Noise) به یکسری از سیگنال ها گفته می شود که در تصاویر ضبط شده ی دوربین ها و به طور کاملا ناخواسته قرار گرفته می شوند. این سیگنال ها تاثیر بسیار منفی را در کیفیت تصاویر ضبط شده دارند و تمامی ویژگی های یک تصویر از جمله شفافیت، وضوح و… را دچار اختلال می کنند. تمامی نویز های موجود در تصاویر ضبط شده در دوبین های مدار بسته به دو دسته ی کلی نام برده در قسمت زیر تقسیم می شوند.

 نویز (Noise) الکترونیکی

قبل از بررسی موضوع نسبت سیگنال به نویز در دوربین مداربسته بهتر است به بررسی انواع نویز هایی که در تصاویر این دسته از دوبین ها وجود دارند بپردازیم و ویژگی آن ها و تفاوت های موجود در آن ها را شرح دهیم. زمانی که این دسته از نویز ها در تصاویر دیده می شوند که یکسری از نقاط رنگی به هم پیوسته ر تصاویر ضبط شده مشاهده شوند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین علت های وجود این دسته از نویز ها در تصاویر تقویت کردن بیش از اندازه سیگنال در میزان نور کم می باشد.

نسبت سیگنال به نویز در دوربین مداربسته

 نویز (Noise) الکترومغناطیسی

نویز های الکترومغنایسی تغییراتی همانند خدشه دار شدن تصاویر و کاهش کیفیت آن ها را ایجاد می کنند. این دسته از نویز ها سبب ایجاد موج های متفاوتی در تصویر های ضبط شده می شوند. در چنین تصاویری حرکت های قسمتی از تصویر امری طبیعی است. این نوع نویز تصویر را به مقدار قابل توجهی تحت تاثیر قرار می دهد.

نسبت سیگنال به نویز (S/N) چیست؟

اگر بخواهیم نسبت سیگنال به نویز را به بیان کاملا ساده و قابل فهم شرح دهیم باید بگوییم که مهم ترین و اصلی ترین عامل تاثیرگذار در تلورانس نویز، میزان نویز در سیگنال ویدئویی می باشد که به صورت نسبت سیگنال به نویز نیز شناخته می شوند. مهم ترین دلیلی که نویز موجود در تصویر با استفاده از نسبت نسان می دهند نیز این است که به هر اندازه سیگنال قدرت بیشتری داشته باشد به همان اندازه نویز بر روی تصویر نیز بیشتر خواهد بود. همانطور که ممکن است اطلاع داشته باشید وضوح موجود در یک تصویر ضبط شده هنگامی مورد تایید و قابل قبول خواهد بود که نسبت قدرت سیگنال تصویر ضبط شده بیشتر از نسبت نویز موجود در تصویر باشد.

نسبت سیگنال به نویز در دوربین مداربسته

چگونگی کاهش نویز دیجیتال در دوربین های مداربسته

در قسمت قبل به طور کامل به بررسی و شرح چیستی نسبت سیگنال به نویز در دوبین مداربسته پرداختیم و همچنین انواع نویز موجود در تصاویر ضبط شده توسط این دسته از دوبین ها را مورد بررسی قرار دادیم. در این قسمت از مقاله می خواهیم به بررسی موضوع چگونگی کاهش میزان نویز الکتریکی موجود در تصاویر دوربین های مداربسته بپردازیم. با ما همراه باشید و مطالعه ی این مقاله را تا انتها از دست ندهید.

هر اندازه هم که دوربین مداربسته ی خریداری شده توسط شما کیفیت بالایی داشته باشد و توانایی ضبط تصاویر را در نور کم داشته باشد باز هم امکان وجود مقداری نویز هنگام تصویر برداری در محیط های تاریک وجود دارد. نویز ها به عنوان یکی از اجتناب ناپذیرترین موارد موجود در تمامی دوربین مداربسته به شمار می روند. از این رو باید به یکسری از نکات برای کاهش میزان نویز ها به حداقل ممکن توجه داشته باشید.نویز ها به عنوان یک اختلال استاتیک در تصاویر ویدئویی ضبط شده با دوربین های مداربسته به شمار می رود که به در بیشتر مواقع به صورت نقطه هایی به رنگ سیاه و سفید ظاهر می شوند. به هر اندازه که نور موجود در یک محیط ک باشد به همان اندازه توانایی دوربین برای ضبط تصاویری با کیفیت و کنتراست بالا کاهش پیدا می کند. البته این به معنی وجود نویز در رزولوشین های بالا نیست. نویز در رزولوشن های بالا نیز امری بسیار شایع می باشد که به سبب اندازه ی سنسور و نیاز ان به نور بیشتر بستگی دارد.

همراهان عزیز توجه داشته باشید که برای کاهش میزان نویز در چنین تصاویری بهتر است تمامی دوربین های امنیتی مداربسته را به نوع های متفاوتی از کاهش دهنده های نویز یا همان DNR مجهز کنید. به طور کلی دو نوع DNR وجود دارد که عبارت اند از: DNR دو بعدی و DNR سه بعدی.

نسبت سیگنال به نویز در دوربین مداربسته
همراهان عزیز امروز می خواهیم به بررسی یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در دوبین های مداربسته وجود دارد و باید مورد توجه ویژه ای قرار گرفته شود،  بپردازیم. موضوع نسبت سیگنال به نویز در دوربین مداربسته یکی از جذاب ترین و در عین حال مهم ترین موضوع های قابل بررسی مرتبط با دوربین مداربسته می […]
مزایا و معایب دوربین مداربسته تحت شبکه
همراهان عزیز امروز می خواهیم موضوع مزایا و معایب دوربین مداربسته تحت شبکه را به طور کامل مورد بررسی و شرح قرار دهیم. شما می توانید با ما همراه باشید و پاسخ تمامی سوال های مرتبط با موضوع مقاله امروز را با مطالعه مقاله تا انتها دریافت کنید. همانطور که اطلاع دارید دوربین مداربسته تحت […]
تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت چیست؟
  همراهان عزیز و گرامی امروز قصد داریم به بررسی یکی از جذاب ترین موضوع ها یعنی تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت بپردازیم. شما می توانید با ما همراه باشید و با مطالعه این مقاله تا انتها پاسخ بسیاری از سوال های رایج و مرتبط خود را در این باره دریافت کنید.  دوربین های […]